خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

گرمایش جهانی و بحران آب و هوا/فرشاد عصیان

   

  گرمایش جهانی و بحران آب و هوا از پدیده‌های مهمی هستند که در سالیان اخیر توجه جهانی را به خود جلب کرده اند. گرمایش جهانی که در حقیقت افزایش میانگین درجه حرارت در سطح زمین است باعث وقوع بلایای طبیعی غیر قابل کنترول، از قبیل سیل‌ها، گردبادها و طوفان‌ها، رانش زمین، باران‌های غیر قابل پیش‌بینی، انفجار گازهای طبیعی، خشک‌سالی، یخ‌بندان‌ها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و دیگر آفات طبیعی، گردیده. دلیل عمده‌ی گرم شدن کره زمین تولید بیش از حدِ گازهای گل‌خانه‌ی در کشورهای صنعتی می‌باشد. (کانون انسان پاک، زمین پاک, 1389)

  افغانستان نیز از تهدیدات گرمایش جهانی در امان نیست، هر چند افغانستان یک کشور کوهستانی و محاط به خشکه است ولی شرایط بسیار متغیر آب و هوا را در نواحی مختلف خود دارا می‌باشد. در چندین دهه اخیر این کشور با خشک سالی، کم آبی، سیلاب‌ها، لغزش‌های زمین و مشکلات گوناگون دیگر روبرو است که عامل عمده آن گرمایش جهانی یا global warming است.

  نظر به گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست افغانستان، این کشور نظر به دیگر کشورهای در حال توسعه سهم اندکی در تولید گازهای گل‌خانه‌ای دارد اما وجود کارخانه‌های نساجی و داش‌های خشت‌پزی که تنها در کابل بیش از 1200 داش خشت‌پزی وجود دارد، عوامل عمده آلودگی هوا و محیط زیست در افغانستان است.

  افغانستان عضو کنوانسیون ملل متحد در بخش تغیر اقلیم نیز می‌باشد و با در نظر داست این که مقدار تولید گازهای گل‌خانه‌ای آن کم است اثرات گرمایش جهانی ضرر‌های زیادی را وارد بخش‌های مختلف حیاط این جغرافیا نموده و بخش‌های چون آب، زراعت، جنگلات و چراگاه‌ها از آسیب‌پذیرترین سکتورها از این  مسئله می‌باشد.

  از زیان‌های وارد شده توسط گرمایش جهانی به محیط زیست افغانستان می‌توان گفت که در سال‌های اخیر درجه‌ی حرارت در تمام افغانستان افزایش یافته، بارندگی تغیر شکل نموده، برف‌باری کم گردیده و حتا اکثر بارندگی‌ها در زمستان‌ها نیز به شکل مایع صورت می‌گیرد.

  نظر به ارقام دست داشته اوسط درجه‌ی حرارت از سال 1339 ه.ش بدینسو به اندازه %0.6 در سرتاسر افغانستان افزایش یافته که بطور اوسط ℃0.13 افزایش را در هر دهه نشان می‌دهد. این افزایش درجۀ حرارت در تمامی نقاط افغانستان یک‌سان نبوده بلکه از هم متفاوت می‌باشد. شهر کابل به نسبت داشتن نفوس بیش از هفت و نیم میلیون فرد (احصائیه, 1395) بیشتر از همه ازین موضوع متاثر می‌باشد، اوسط درجه‌ی حرارت این شهر نظر به اوسط درجه حرارت سال‌های1976-1967م به اندازه‌ی ℃2.15 افزایش یافته که این افزایش فوق‌العاده زیاد و هم‌چنان باعث گردیده شهر کابل در زمستان‌ها بدون برف باقی بماند. ناگفته نباید گذاشت این افزایش در ماه‌های زمستان بیشتر و در ماه‌های گرم سال آن‌قدر زیاد نمی‌باشد یعنی در ماه‌های جنوری و فبروری نظر به سال‌های قبل شهر کابل به اندازه ℃1.98 گرم گردیده است. تخمین می‌شود درجه حرارت در تمامی افغانستان تا سال  2050 به اندازه‌ی ℃2 افزایش یابد و باعث بوجود آمدن مشکلات بسیار جدی برای تمامی زنده‌جان‌های این سرزمین گردد.

  هم‌چنان افزایش درجه حرارت باعث می‌شود تا مقدار تبخیر و تعرق افزایش یافته و باعث جریان آب‌ها گردد که مشکلات بسیار جدی برای آب‌های زیرزمینیِ کشور بوجود آورده است. به هر اندازه درجه حرارت زیاد گردد به همان اندازه مشکلات کمبود آب بیشتر خواهد شد. آمارها نشان می‌دهند که تا اوسط قرن 21م در آسیای میانه، در حدود %25 تقاضا برای آب در سیستم آبیاری افزایش خواهد یافت.  در افغانستان برای آبیاری اکثراً از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود و این در حالیست که مقدار آب‌های زیرزمینی نیز بطور باور نکردنی، بنابر عوامل مختلف بسیار، کاهش یافته است. نه تنها آب‌های زیرزمینی بلکه این افزایش گرمای جهانی دلیل عمده‌ی ذوب و جریان یابی اکثریت یخ‌چال‌ها و ذخیره‌های آبی افغانستان که در کوه‌ها گردیده است.

  به هر سطحی که آب‌های زیرزمینی از بین بروند به همان اندازه باعث از بین رفتن چراگاه‌ها و علف‌زارها می‌گردد و کاهش مالداری را بدنبال دارد. با کمبود مالداری صنعت قالین، پوست قره‌قل و دیگر صنایع نیز جداً متاثر گردیده اند. برعلاوه بر این موضوعات گرمایش جهانی باعث تخریب و متضرر شدن ایکو سیستم‌های مختلف کشور نیز گردیده است، چنانچه در گذشته‌ها در افغانستان پرنده‌ها و حیوانات مختلف وجود داشت اما بنابر افزایش درجه حرارت، شکارِ بی‌رحمانه و کمبود آب اکثر آن‌ها از دست رفته اند و حتا اکنون این وضعیت ادامه دارد.

  اکنون افغانستان می‌کوشد تا در کنار سایر کشورها از تخریبات بیشتر گرمای رو به افزایش زمین جلوگیری نماید چنانچه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به همراه ۲۶ نفر متخصص به عنوان نمایندگان مردم افغانستان در اجلاس تغییرات اقلیمی در پاریس شرکت کردند و افغانستان درین نشست بر مبنای سند مشارکت ملی خود متعهد به کاهش گازهای گل‌خانه‌ای مانند دی اکسید کاربن (CO2)، میتان (CH4)،و اکسید نیتروژن(N2O)  تا حدود 13.6 درصد تا سال 2030 مشروط به حمایت مالی و فنی جامع جهانی شده است. (جوادی, 1394)

   

  منابع

  احصائیه, ا. م. (1395). احصائیه های اجتماعی و دیموگرافی. بازیابی از اداره ملی احصائیه جمهوری اسلامی افغانستان: http://cso.gov.af/fa/page/demography-and-socile-statistics/demograph-statistics/3897111

  جوادی, خ. (1394, آدز 16). پیامدهای نشست تغییرات اقلیمی پاریس برای افغانستان. بازیابی از بی بی سی فارسی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/12/151207_zs_afghan_climate_change_paris_conference

  کانون انسان پاک، زمین پاک. (1389, دی). گرمایش جهانی حیات را بروی زمین مورد تهدید قرار میدهد. بازیابی از کانون انسان پاک، زمین پاک: http://www.phce.org/books/Global_Warming_Low_Quality.pdf

   

   نویسنده:فرشاد عصیان

   

   


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : افغانستان ,افزایش ,جهانی ,حرارت ,زمین ,گرمایش ,گرمایش جهانی ,درجه حرارت ,آب‌های زیرزمینی ,محیط زیست ,درجه‌ی حرارت ,اوسط درجه‌ی حرارت ,تولید گازهای گل‌خانه‌ای ,
  گرمایش جهانی و بحران آب و هوا/فرشاد عصیان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر